<<<<   назад

Хутір Надія - колиска
українського театру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Заповідник-музей Івана Карпенка-Карого „Хутір Надія” – пам’ятка садово-паркового мистецтва державного значення і гордість Кіровоградщини. Тут свого часу проживали видатні театральні діячі (Марія Заньковецька, Микола Кропивницький, Михайло Старицький), писав свої найкращі твори Карпенко-Карий.

Більше ста років тому на місці, де тепер шумлять могутні дуби і стрункі тополі, плодоносить фруктовий сад, блищить широкий став був голий степ.

Садибу було засновано визначним українським драматургом, актором, театральним та громадським діячем Іваном Карповичем Тобілевичем (Карпенком-Карим) на 11 гектарах землі, що дісталася у спадщину його дружині, Надії Карлівні Тарковській. Саме на спомин про неї Іван Карпович дав назву хутору.

Спочатку сім’я Тобілевичів вела тут скромне власне господарство. З того часу і збереглися «Батькова хата» та стара чумацька криниця.

Після повернення з трирічного політичного заслання навесні 1887 року Іван Карпович оселяється на хуторі й вирішує перетворити його на мальовничий куточок рідної природи - за його власним висловом «оазис в степу».

Садиба потопає в зелені крислатих дубів, струнких осокорів, ясенів, гледичії, тополь, більшість з яких нагадують про перебування тут, на гостині у драматурга, корифеїв українського театру Марка Кропивницького, Марії Заньковецької, Михайла Старицького, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського і Марії Садовської-Барілотті.

Хутір Надія став творчою лабораторією Івана Тобілевича. Спостерігаючи навколишнє життя, він створив галерею типових образів у комедіях «Сто тисяч», «Хазяїн», тут же були написані історичні драми «Сава Чалий», «Гандзя» - всього 11 творів.

1956 року Хутір Надія оголошено державним заповідником-музеєм.

1970 року, під час святкування 125-річчя від дня народження Івана Карповича Тобілевича (Карпенка Карого), за участі найвидатніших сучасних українських письменників та діячів театру започатковано щорічне свято театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти», яке з 1990 року стало всеукраїнським.

 

 

Програма екскурсійного туру:

 

8.00 Виїзд з м.Черкаси.

10.00 Приїзд до Хутора Надія (Кіровоградська обл).

10.15 Екскурсія по заповіднику-музею Івана Карпенка-Карого „Хутір Надія”.

11.00 Вільний час.

14.00 Виїзд з Хутора Надія.

16.00 Приїзд до м.Черкаси.

 

 

До вартості входить:

 

-         проїзд комфортабельним автобусом;

-         вхідні квитки;

-         екскурсія;

-         страховка;

-         супровід від тур компанії.